مراحل رسم نقشه های معماری

در این مقاله سعی شده نحوه رسم تمامی نقشه های معماری با کاربری متفاوت آموزش داده شود لذا به صورت گام به گام و مرحله ای با زبانی ساده همراه با توضیحات کامل در زیر آمده است. امیدوارم بعد از خواندن این مقاله،همه مشکلات در رسم نقشه حل شده و به تمامی سوالات شما پاسخ داده شده باشد، می توانید از طریق دیدگاه سایت سولات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

نقشه های معماری چیست؟

نقشه های معماری نقشه هایی هستند که با در دست داشتن آنها به تمامی اطلاعات مورد نیاز می توان دسترسی داشت، در پلان معماری اطلاعات زیر باید وجود داشته باشند: دیوار ها، ستون، در و پنجره، دیوار های جدا کننده، ضخامت دیوار ها(ضخیم تر بودن دیوار های خارجی) و هم چنین اندازه ی آنها، مقیاس و علامت شمال و محل ریز فضا ها.

انواع پلان های ساختمان:

قبل از رسم نقشه ابتدا باید نوع کاربری سازه را مشخص کنیم تا با استفاده از ریز فضاهای موجود، اتاق ها و فضا های ساختمان را به درستی تعیین نماییم.

پلان ساختمانی اداری

هدف از طراحی ساختمان‌های اداری، ارائه‌ی خدمات اداری، آموزشی، حرفه‌ای و… می‌باشد. زیربنا و ابعاد فضاها به کاربری و تعداد مراجعان آن وابسته است.

معمولاً در ساختمان‌های اداری نوع فضاها به عملکرد اداره وابسته است و در ادارات گوناگون، متفاوت می‌باشد.

فضاهایی نظیر اتاق رئیس، اتاق کارمندان، سالن جلسات، دبیرخانه، آبدارخانه، نمازخانه، حسابداری، انبار و سرویس‌های بهداشتی از جمله فضاهای مورد استفاده در این مکان‎‌ها است.

پلان ویلایی

ساختمان‌هایی هستند که در اطراف خود، دارای محوطه‌ای باز بوده و از ساختمان‌های پیرامون خود فاصله دارند. این ساختمان‌ها به صورت تک واحدی و در تعداد طبقات کم، طراحی می‌گردند.

عموماً این مدل ساختمان‌ها به محیط خارج از ساختمان دید داشته و بیشتر از یک نما دارد.

پلان‌های مسکونی چند طبقه

منظور از ساختمان‌های چند طبقه، ساختمان‌هایی با بیش از ۲ پلان است که عمدتاً برای هر طبقه، یک پلان منفرد طراحی و ترسیم می‌گردد. این ساختمان‌ها دارای زیرزمین، پارکینگ به منظور استقرار خودرو و انباریِ طبقات بالاتر، هستند. پلان‌های مسکونی چند طبقه، به دو دسته تقسیم‌بندی می‌گردند:

الف) تک واحدی: در هر طبقه یک واحد مسکونی در نظر گرفته می‌شود.

ب) چند واحدی: ممکن است در هر طبقه ۲ و یا بیشتر واحد مسکونی طراحی گردد

و هم چنین می توان به ساختمان آموزشی، هتل ها، ترمینال، مجتمع تجاری، رستوران و …. اشاره کرد که هر کدام با توجه به کاربری آنها ریزفضا های متفاوتی دارند.

 

انواع نقشه های معماری:

نقشه های معماری شامل چندین نقشه اعم از پلان معماری طبقات و زیرزمین، پلان اندازه گیری، برش، نمای ساختمان، سایت پلان، پلان شیب بندی هستند.

 مراحل رسم نقشه معماری:

ابتدا دیوار های داخلی و خارجی را با رعایت ضخامت بیشتر برای دیوار خارجی رسم می شود(دیوار خارجی با ۰٫۲ یا ۰٫۳ ضخامت و دیوار داخلی با ۰٫۱ ضخامت)، سپس اتاق و ریزفضا ها را مشخص کنید بعد موقعیت و اندازه‌های درها و پنجره‌ها را معین نمایید. به این ترتیب، خطوط کف پنجره با ضخامت کمتری در مقایسه با دیوارهای برش خورده رسم می‌گردد.

پله‌ها، داکت، کمد دیواری، نرده‌ها، خطوط ندید (خط‌چین) را ترسیم کنید. ستون ها را رسم کنید و در نظر داشته باشید که فاصله ی بین ستون ها از ۵ الی۷ سانتی بیشتر نباشد. موقعیت ستون‌ها را با محورهای افقی و عمودی مشخص و سپس ترسیم کنید. هر یک از آکس‌ها (محورها) را با خط نازک در قسمت بالا و در چپ به دایره‌ای ختم دهید.

اندازه‌گذاری را در چهار مرحله ترسیم کنید:

الف) اندازه‌گذاری آکس‌ها با دو خط، که یکی اندازه‌گذاری جزئی و دیگری اندازه‌گیری کلی است، صورت می‌پذیرد.

ب) اندازه‌گذاری ضلع جنوبی پلان در سه خط، اندازه‌گذاری شود.

ج) به منظور معرفی ابعاد فضاها، اندازه‌گذاری داخلی را به صورت طولی و عرضی انجام دهید.

د) مرحله‌ی نهایی در نمایش اندازه‌ در پلان، مشخص کردن اندازه‌ی درها و دست‌انداز (O.K.B) پنجره‌ها است.

کدگذاری، علامت شمال، معرفی فضاها و زیرنویس نقشه( اسم نقشه) را ترسیم کنید. با استفاده از بلوک ها مکانیکی اتوکد و یا هر بلوک دیگر مبلمان رسم شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *