مراحل ساخت استخر

استخر

استخر آب، آبگیری مصنوعی برای شنا، آب‌تنی، تفریح، سرگرمی و ورزش‌های آبی مانند واترپلو و غواصی استفاده می‌شود. از استخر آب همچنین برای مصارف آموزشی و علمی نیز استفاده می‌شود.

مراحل ساخت استخر

مراحل اجرا

اجرای سازه‌های استخر در طول ۳ مرحله صورت می‌گیرد.

  1. اجرای سوله
  2. اجرای موتورخانه مرکزی
  3. اجرای موتورخانه فرعی

اجرای سوله

اجرای سازه اصلی تقریباً تفاوت خاصی با دیگر سوله‌ها ندارد تنها تفاوت سوله‌ای که برای کاربری استخر استفاده می‌شود نوع رنگ و پوشش‌هایی است که برای محافظت از پروفیل‌های سوله در مقابل رطوبت و زنگ زدگی با درجه حفاظت بالا استفاده می‌شود، است.

پس از اجرای سوله نوبت به گودبرداری از کاسه استخر است. پس از آنکه گودبرداری توسط ماشین آلات صورت گرفت برای اینکه لبه‌های گودبرداری مختصات دقیقتری باشد گودبرداری توسط کارگران و به صورت دستی کامل می‌شود.

کاسه استخر و نیز آب داخل آن پس از بهره برداری دارای وزن قابل توجهی هستند و مشابه سازه‌های دیگر به خاک زیر خود نیروی نسبتاً زیادی را وارد می‌کنند و در نتیجه خاک زیر کاسه باید دارای مقاومت مورد نیاز باشد و تنش ایجاد شده را تحمل نماید.

برای حصول نتیجه بهتر در این زمینه خاک بکر زیر کاسه پس از آب پاشی توسط غلطک‌های سنگین وزن فولادی در چند مرحله کوبیده می‌شود و مقاومت خاک از لحاظ فنی مورد تایید دستگاه نظارت قرار می‌گیرد.

تثبیت خاک زیر کاسه یکی از مهمترین کارهایی است که باید به درستی قبل از شروع به هر کاری در زمینه ساخت کاسه صورت گیرد.

هنگامی که خاک زیر کاسه کوبیده شد نوبت به شیب بندی کاسه و نیز اجرای بتن مگر است. با شیب بندی و ریختن بتن مگر در زیر سطح کار رگلاژ کف کاسه صورت می‌گیرد.

باید پس از این مرحله سطحی صاف و عاری از هر گونه جسم مضر برای بتن در اختیار داشته باشید.

یکی از مسائلی مهمی که در استخر سازی باید مورد توجه قرار گیرد بحث لوله‌هایی است که باید در بدنه و در کف کاسه کار گذاشته شود. جنس مناسب لوله‌، احتیاط در نصب و بتن ریزی تا آخیرن لحظه از مسائلی است که حساسیت کار را بسیار بالا می‌برد چون در آینده کاری استخر دستیابی به این لوله‌ها تقریباً غیر ممکن است.

پس از آنکه رگلاژ کف استخر به پایان رسید و بتن مگر در کل سطح پخش شد بر روی بتن مگر یک لایه قیر گونی کشیده شد و پس از آن لایه‌ای نازک سیمان روی آن قرار گرفت تا عملیات آرماتورنبدی کف شروع شود. در آرماتوربندی تمامی ضوابط اجرایی چون طول قطع،‌ خم آرماتور‌ها و یا رعایت کاور به درستی صورت گرفته و به تایید دستگاه نظارت رسید.

آرماتورهای بدنه نیز در داخل آرماتور کف کار گذاشته می‌شود ولی به دلایل اجرایی ابتدا بتن کف کاسه ریخته شده و سپس بتن بدنه در دو مرحله ریخته می‌شود.

در مرحله بعد بتن کف اسختر ریخته شده و بدنه آماده برای قالب بندی می‌شود.

پمپ زمینی بتن در جایی مناسب در آخرین نقظه بتن ریزی قرار داده شده و لوله‌ای متناسب با طول کاسه تهیه و قرار داده می‌شود. سپس از انتهایی کاسه شروع به بتن ریزی نموده و هر چقدر که به سمت جلو آمده و به پمپ نزدیک می‌شوند از طول لوله که قابل کاهش است کاسته می‌شود.

نکات فنی اشاره شده در نشریه شماره ۵۵ سازمان برنامه در هنگام بتن ریزی در کف که از بارزترین مسائل آن استفاده صحیح از ویبراتور است در تمامی مراحل بتن ریزی رعایت شده است.

در حین اجرای سازه کاسه‌، سازه قسمت‌های دیگر استخر در داخل سوله و نیز سازه موتورخانه‌ها در خارج از سوله در حال اجرا است. بعد از اتمام بتن ریزی کف کاسه نوبت به قالب نبدی بدنه می‌رسد در این مرحله از کار قالب بندی بر روی دیواره‌های کاسه انجام می‌شود دیواره‌های کاسه مخصوصاً در قسمت عمیق استخر دارای ارتفاع نسبتاً زیادی بوده و از حساسیت خاصی برخوردار هستند‌. رعایت تمامی ضوابط ایمنی جهت حصول نتیجه مناسب بعد از برداشتن قا‌لب‌ها، دیواره‌ای عاری از خلل و فرج و شاغول ارائه خواهد داد.

یکی از ضوابط ایمنی که در اجرای قالب بندی دیواره کاسه بسیار مورد توجه قرار گرفت بحث مهار نمودن کامل دیواره قالب در سرتاسر طول بدنه است. می‌توان گفت که اجرای این دیواره همانند اجرای یک دیوار برشی بتنی به طول زیاد است.

برای جلوگیری از تشکیل خلل فرج در تبن یا اصطلاحاً کرمو شدن بتن علاوه بر ویبره کردن بتن در تمامی سطوح دیوار  ضربه‌هایی متوالی توسط کارگران وارد می‌شود. پس از اتمام سازه کاسه سطوح بیرونی دیواره را قیر گونی کرده و پشت دیواره را آجر می‌چینند.

موتورخانه مرکزی استخر در پشت سوله قرار داشته و به علت مسائل فنی در ترازی پایین‌تر از سطح کف کاسه استخر قرار دارد.

بتن ریزی پی‌ها و شناژ‌های رابط با رعایت تمامی ضوابط فنی انجام می‌شود که می‌توان در این مورد قرار دادن پلاستیک کنار دیواره‌های آجری قالب، برای جلوگیری از مکیدن آب بتن توسط آجر اشاره نمود.

پس از آن عملیات ساخت اسکلت فلزی سازه شروع می‌شود. سیستم فلزی در این سازه از دو طرف مهاربند است در ضمن تمامی تیرها به صورت خورجینی اجرا می‌شوند.

نهایتاً سقف کروم بندی شده و عایق می‌شود.

منبع: عمران سافت

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. بسیار عالی تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *